Medarbetare

Ann Nyström

Destinationschef

ann.nystrom2@malmo.se

Mobil: 0733-109727

Ansvarar för att vi hela tiden ökar Malmös attraktivitet och utbud för att locka flera besökare, oavsett reseanledning. Samordnar resurser för att driva och koordinera marknadsföringen och utvecklingen av Malmö som attraktiv destination. I det ingår att antalet möten, kongresser och publika evenemang kontinuerligt ökar i Malmö.

Marie Holmberg

Malmö Turism stab

Projektledare Affärsutveckling / Hållbarhetsansvarig

marie.holmberg@malmo.se

Mobil: 0709-34 22 06

Privatresor

Privatresor är ett av tre affärsområden inom Malmö Turism. Privatresors huvudsakliga uppgift är att få svenska och utländska turister att välja Malmö som sitt resmål på sin fritid. Målsättningen är att stärka Malmö som besöksdestination och att nå ut till fler potentiella gäster. På Privatresor arbetar vi brett med utvalda internationella marknader, digital marknadsföring, kryssningssegmentet, med att utveckla Malmös värdskap, och aktiv PRbearbetning.

Anna Wittgren

Affärsområdeschef Privatresor

anna.wittgren@malmo.se

Telefon: 040-34 22 09

Mobil: 0709-34 22 09

Arbetsuppgifter: Ansvarar för arbetet på privatresesektionen. Kontaktperson för internationella samarbeten och flygbearbetning.

Ola Nilsson

Projektledare e-commerce

ola.nilsson3@malmo.se

Mobil: 0768-66 54 01

Arbetsuppgifter: Affärsutveckling, analys och strategi för Malmö Turisms digitala försäljning och marknadsföring.

Oskar Ekström

Projektledare marknadsföring digitala kanaler

oskar.ekstrom@malmo.se

Mobil: 0708-48 95 21

Arbetsuppgifter: Ansvarar för strategier och innehåll på malmotown.com, sociala medier och övriga digitala kanaler. Ansvarar för kampanjer som utförs med externa partners.

Jessica Lindberg

Projektledare PR

jessica.lindberg@malmo.se

Mobil: 0733-44 77 04

Eva Eilstrup

Pressansvarig Privatresor – Föräldraledig till oktober 2018

eva.eilstrup@malmo.se

Telefon: 040-34 22 05

Mobil: 0708-22 41 00

Arbetsuppgifter: PR strategi, pressbearbetning, pressutskick och pressresor.

Marie Åkesson

Travel trade och B2B

marie.akesson@malmo.se

Telefon: 040-34 12 03

Mobil: 0708-34 12 35

 

Paul Petersson Rebelo

Projektledare webb

paul.petersson-rebelo@malmo.se

Telefon: 040 34 22 26

Mobil: 0709-34 22 26

Arbetsuppgifter: Digitala strategier och innehåll på malmotown.com/sociala medier.

Anna Åmvall

Projektkoordinator Privatresor

anna.amvall@malmo.se

Telefon: 040-34 22 27

Mobil: 0709-34 22 27

Arbetsuppgifter: Ansvarar för Malmös värdskapsarbete och B2B-kontakt med Malmös besöksnäring. Samordnar även bokningsbara paketutbud på malmotown.com.

Anna Johansson

Projektkoordinator digitala medier

anna.62.johansson@malmo.se

Mobil: 070-811 59 17

 

Kajsa Kidman

Projektkoordinator digitala medier

kajsa.kidman@malmo.se

Mobil: 070-970 42 80

 

 

Elisabeth Stjernborg

Projektkoordinator

elisabeth.stjernborg@malmo.se

Telefon: 040-34 12 00

Mobil: 072-973 79 96

Arbetsuppgifter: Är delaktig i Malmös värdskapsarbete och kontaktperson för Malmös InfoPoints. Ansvarar för den digitala värdskapsutbildningen

Kathleen Sauret

Projektkoordinator

kathleen.sauret@malmo.se

Mobil: 040-34 10 00

Petra Amri Holmqvist

Projektkoordinator PR

petra.amriholmqvist@malmo.se

Mobil: 070-863 96 34

Caroline Lennefors

Projektkoordinator PR

caroline.lennefors@malmo.se

Mobil: 070-863 96 33

Malmö Convention Bureau

Malmö Convention Bureau är stadens officiella organisation för konferenser, kongresser och möten.
Vi ger dig kostnadsfri information och rådgivning om Malmö, både när du ska sälja in arrangemanget och när det är dags för planering av alla praktiska frågor. Vi hjälper dig t.ex. med rådgivning om lämpliga hotell och konferenslokaler. Vi ger också förslag på sociala program och förmedlar kontakter till professionella kongressarrangörer som kan ta hand om allt det praktiska.

Hanna Lingvide

Affärsområdeschef  Möten & Kongresser – Föräldraledig

hanna.lingvide@malmo.se

Telefon: 040-34 22 04

Mobil: 0709-34 22 04

 

Christopher Johansson

Projektledare

christopher.johansson@malmo.se

Telefon: 040-34 22 28

Mobil: 0709-34 22 28

Arbetsuppgifter: Projektledare kongresser och stora möten, internationella marknaden.

Emma Hänninen

Projektledare

emma.hanninen@malmo.se

Tel: 040-34 22 42

Mobil: 070-934 22 42

Arbetsuppgifter: Projektledare kongresser och stora möten, nationella marknaden.

Camilla Ekberg

Projektledare

camilla.ekberg@malmo.se

Telefon: 040-34 22 14

Mobil: 0709-34 22 14

Arbetsuppgifter: Projektledare kongresser och stora möten inom Malmö stad.

Sara Andersson

Projektledare

sara.andersson15@malmo.se

Mobil: 0708-66 99 67

Arbetsuppgifter: Projektledare kongresser och stora möten, internationella marknaden.

Cecilia Aleswed

Projektledare

cecilia.aleswed@malmo.se

Mobil: 0708-53 79 39

Arbetsuppgifter: Projektledare kongresser och stora möten, nationella marknaden.

Evenemang

Vårt uppdrag är att synliggöra den attraktiva evenemangsstaden Malmö och att vara den första kontakten för den som vill förlägga ett arrangemang hit. Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla Malmös förutsättningar att vara den bästa platsen för evenemang, och håller samman stadens och näringslivets gemensamma arbete i detta. Genom oss får arrangörer enkelt nyckeln till staden i form av kontakter till rätt personer inom Malmö stad och besöksnäringen. Vi hjälper även till att hitta passande platser, arenor och hotell för arrangemanget samt informerar om möjligheterna kring marknadsföring, ekonomiskt stöd och annan värdefull hjälp. All vår kunskap och service är helt kostnadsfri!

Fredrik Johansson

Marknadsförare

Fredrik.Johansson8@malmo.se

Tel: 040-34 12 27

Mobil: 0734-32 48 98

Christina Gottberg

Projektkoordinator

christina.gottberg@malmo.se

Telefon: 040-34 12 05

Arbetsuppgifter: Projektkoordinator för Evenemang